PZFD apeluje o elektroniczne podpisywanie aktów notarialnych

Przedstawiciele Polskiego Związku Firm Deweloperskich wystosowali pismo do ministra sprawiedliwości oraz cyfryzacji z apelem o wprowadzenie regulacji, która da możliwość podpisywania aktów notarialnych drogą elektroniczną. Zapis ten znacznie usprawni pracę notariuszy, którzy mogliby sporządzać akty notarialne bez osobistej obecności osób zainteresowanych.

Według danych PZFD w marcu i kwietniu br. wiele aktów notarialnych nie zostało podpisanych ze względu na czasowe zamknięcie kancelarii oraz – z drugiej strony – obawę kupujących i przesunięcie przez nich sfinalizowania transakcji na późniejszy termin. Taki stan epidemii może jeszcze potrwać kilka miesięcy, a branża nie może pozwolić sobie na tak długi przestój.

Jak uważa radca prawny Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich, to bardzo ważny wniosek w dobie wirusa SARS-CoV-2, ponieważ przedsiębiorcy branży deweloperskiej, budowlanej i innych z nimi związanych, generujący do 16 proc. PKB, mogą utrzymać płynność finansową pozwalającą na zachowanie miejsc pracy.

Komentatorzy podkreślają, że możliwość sporządzania aktów notarialnych elektronicznie to krok w dobrą stronę nie tylko w obecnych czasach koronawirusa. Już wcześniej, gdy strony umowy mieszkały w odległych od siebie zakątkach Polski, takie osobiste stawiennictwo przy podpisaniu aktu notarialnego rodziło problemy.

Stąd tak istotne jest wprowadzenie regulacji dającej możliwość dokonywania czynności na odległość. W samym postępowaniu najważniejszy będzie proces prawidłowej weryfikacji tożsamości oraz sama czynność złożenia podpisu.

Trzymamy kciuki!