AktualnościNowe mieszkania

Popyt na mieszkania rośnie!

Duże miasta to doskonały grunt do rozwoju zawodowego, zdobywania wykształcenia i prowadzenia biznesu. To także możliwość skorzystania z innowacji, które są nieustannie wdrażane. Chęć zasiedlenia metropolii napędza rynek nieruchomości. Jaki jest obecny popyt na mieszkania i co go kształtuje?

Nowe potrzeby społeczeństwa
Współczesne miasta dostosowują swoje możliwości do potrzeb społeczeństwa w ekspresowym tempie. Wciąż zmieniające się wymagania owocują wdrażaniem kolejnych innowacji. Kreowanie metropolii to również wyzwanie – należy zaprzestać kontynuowania rozwiązań, które odeszły już do lamusa. Dobrym przykładem jest Londyn, gdzie popularne niegdyś budki telefoniczne przekształcono w punkty naprawy smartfonów. To proste zachowanie dawnej funkcji, jednakże dostosowane do zmieniających się realiów.
Coraz większy rozgłos zyskują tzw. inteligentne miasta. Zwiększa się zapotrzebowanie na rozwiązania umożliwiające jak najwydajniejsze korzystanie z zasobów finansowych. Prowadzi to do rozpoczęcia sprzedaży biletów zintegrowanych czy też używania systemu sterowania ruchem drogowym. Wciąż trwają prace nad następnymi innowacjami, które ułatwią życie mieszkańcom miast.

Kompleksowe inwestycje są w cenie
Tak bogaty wachlarz możliwości, jaki oferują obecnie metropolie, dla wielu ludzi będzie wystarczającym argumentem, aby zmienić swoje miejsce zamieszkania. Deweloperzy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych nabywców mieszkań. Inwestycje tworzone są kompleksowo. Poza samym układem i metrażem lokum, które niewątpliwie są jednymi z kryteriów decyzji zakupowej, ważna jest też bliskość terenów zielonych i bulwarów. Dzisiejsze osiedla mają stwarzać dogodne warunki dla rodzin. Budowane są place zabaw, nieopodal znajdują się lokale handlowo-usługowe, a same inwestycje położone są w dobrze skomunikowanych miejscach, co zapewni dobry dojazd do szkół czy pracy.

Polacy chcą kupować na rynku pierwotnym
Według danych z raportu REAS, już w samym II kwartale 2016 roku sprzedano 15,1 tys. mieszkań. To podobny wynik w stosunku do poprzedniego kwartału. Zauważalne jest zapotrzebowanie na mieszkania z rynku pierwotnego. Na ostatnie 12 miesięcy przypada sprzedaż 57,7 tys. lokali od dewelopera. W II kwartale odnotowano aż 17,7 tys. lokali wprowadzonych do sprzedaży, co stanowi blisko 30-procentowy wzrost. Niewątpliwie miał na to wpływ rządowy program dopłat Mieszkanie dla Młodych, do którego kwalifikowały się mieszkania o określonym metrażu – do 50 m2 lub do 65 m2 w przypadku rodzin z dziećmi. Blisko 19% lokali, które zostały zakupione od kwietnia do czerwca bieżącego roku w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu i Łodzi, objętych jest programem MdM.

Korzystny czas dla finansów
Dogodne warunki finansowe, jakie oferuje obecny rynek, stwarzają sprzyjające okoliczności do zakupu własnego M. Możliwość skorzystania z rządowych programów dopłat korzystnie wpływa na popyt na mieszkania. W stosunku do I kwartału, w II kwartale 2016 roku średnia cena brutto mieszkań wprowadzonych do sprzedaży obniżyła się o 1,4%. Zwiększa się też popularność zakupu gotówkowego. Według portalu Metrohouse, w Warszawie aż 40% tego typu transakcji przypada na kupno małych mieszkań, których cena sięga do 300 tys. zł.

Obecnie istniejące oferty kredytowe są równie chętnie wybieraną opcją. Choć to konieczność, której większość chciałaby uniknąć, niemniej jednak jest to wygodne rozwiązanie. Można czerpać korzyści z zakupu bez wcześniejszego oszczędzania. Spłata zobowiązania rozłożona jest na comiesięczne raty, które nie stanowią jednorazowego – zatem i dużego – obciążenia. To dobra opcja dla tych, którzy nie zdążyli jeszcze dorobić się wielkich oszczędności.

Chcą mieszkać w centrum
W dużych miastach zainteresowanie rynkiem nieruchomości nie będzie słabnąć. Miasta tworzą okoliczności do rozeznania się w rynku mieszkaniowym i nabycia potrzebnej wiedzy. Najbliższym tego typu wydarzeniem będą Targi Mieszkań i Domów organizowane 1 i 2 października br. w Hali Stulecia we Wrocławiu. Jednym z uczestników targów będzie lokalny deweloper WPBM „Mój Dom” S.A. Wydarzenie stwarza okazję do zapoznania się z nowymi ofertami, zadania ekspertom szczegółowych pytań i uzyskania fachowych porad w kwestiach dotyczących mieszkania.

– Możliwość uzyskania lepiej płatnej pracy oraz kształcenia na poziomie wyższym to wciąż mocne argumenty skłaniające ludzi do przeprowadzki do większych miast. Popyt na mieszkania jest tu naprawdę duży. Ludzie przyjeżdżają, aby zmienić swoje warunki i decydują się pozostać na stałe – komentuje Emil Basta, doradca sprzedaży wrocławskiego dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A. Dodaje, że wraz z przybierającą na sile tendencją posiadania mieszkania w pobliżu centrum, coraz więcej ludzi chce zasiedlać te okolice. Dziś zaczyna liczyć się to, co ma do zaoferowania miasto. Podążające z duchem czasu metropolie kuszą ludzi, a ci są otwarci na życie w miejscu, które przynosi zmiany.

autor: Martyna Szadkowska