Nowe trendy w projektowaniu budynków
Niskie budynki, stonowane kolory i duże okna. Architektura domów wielorodzinnych stawia sobie dziś jako nadrzędne funkcjonalność i bezpieczeństwo. Jak dostosowany jest design współczesnych budynków do aktualnych potrzeb ludzi kupujących mieszkanie?
Rewolucja w wykonywaniu elewacji
W budowie domów wielorodzinnych sporo zmieniło się w na przestrzeni ostatniej dekady. Coraz częściej odchodzi się od wielkiej płyty. Preferowane są niskie zabudowy, wciąż jednak przeważa kształt sześcianu lub prostopadłościanu. Pewna rewolucja dotknęła również stylistykę elewacji. Częściej niż zwykle wybierane są stonowane kolory zestawione z elementami w zdecydowanej barwie. Nierzadko w wykończeniu wykorzystywane jest drewno. Dominuje minimalizm i industrializm.
Duże wyzwanie
Deweloperzy stają coraz częściej przed wyzwaniem tworzenia nowych zabudowań w zastanej infrastrukturze. Muszą zatem dopasować styl i elewację do istniejącej już architektury. Przykładem inwestycji, która stała się integralną częścią osiedla, jest Bulwar Drobnera wrocławskiego dewelopera WPBM „Mój Dom”. Zastosowany w nim materiał – trawertyn o kremowej barwie – dobrze wkomponował się w stylistykę otoczenia. Surowiec ten posłużył do zbudowania rzymskiego Koloseum. Jego szlachetny wygląd nadał kamienicy klimatu, który bez wątpienia pasuje do otaczających budowli.
Bliżej centrum
Budynki oferują pełen przekrój mieszkań pod względem wielkości powierzchni użytkowej. Duże okna pozwalają na doskonałe doświetlenie pomieszczeń. Taki zabieg optycznie powiększa przestrzeń. Dostępne są liczne balkony i tarasy, a w okolicy można znaleźć wiele rabatek z kwiatami i krzewami.
Nie bez znaczenia pozostaje lokalizacja. W opozycji do dawnego pragnienia zasiedlenia przedmieść, dziś ludzie skłaniają się ku mieszkaniu w centrum. Ważne, by położone było stosunkowo blisko do przystanków, sklepów czy miejsc oferujących rozrywkę. Dla rodzin z dziećmi istotne jest też, aby nieopodal znajdowały się żłobki, przedszkola i szkoły, a podwórko było wyposażone w plac zabaw. Sporą zaletą jest również obecność dużej, cichobieżnej windy, w której bez problemu zmieści się wózek czy rower.
Niskie koszty eksploatacji
Podążanie za potrzebami i wymaganiami współczesnego społeczeństwa owocuje zwiększoną troską o ekologię. Obecnie liczą się niskie koszty eksploatacji domu, choćby wymagało to wyższej ceny pierwotnej mieszkania. Stosowane jest oświetlenie energooszczędne. Elewacje zapewniają nie tylko izolację akustyczną, lecz również termiczną.
Miejsce integracji
Jednym z kryteriów, jakimi ludzie kierują się przy wyborze mieszkania, jest możliwość integrowania się z sąsiadami. Przykładem inwestycji, która wpisuje się w taką potrzebę, są Apartamenty Dąbie wrocławskiego dewelopera WPBM „Mój Dom”. W podziemiu dostępna jest strefa rekreacyjna wyposażona w saunę, jacuzzi, fitness i siłownię. Dziś budynki wielorodzinne mają nie tylko dawać swój prywatny kąt, ale także oferować możliwość zawierania znajomości.
Ułatwienie użytkowania
Ważne jest również miejsce parkingowe. Oferowane są zarówno podziemne garaże, jak i zadaszone miejsca postojowe. Osiedla są ogrodzone, stąd zapewniony jest wysoki poziom bezpieczeństwa.
– Zmiana, jaka nastąpiła w projektowaniu wyglądu obiektów wielorodzinnych, przekłada się przede wszystkim na ich funkcjonalność. Ludziom podoba się fakt, że budynki są nowoczesne, ale przede wszystkim zwracają uwagę na łatwość użytkowania. Dostosowanie powierzchni do osób niepełnosprawnych i rodzin z małymi dziećmi jest sporym krokiem naprzód – komentuje Emil Basta, manager sprzedaży i marketingu wrocławskiego dewelopera WPBM „Mój Dom”.