Kuchnia czy aneks kuchenny?
Takie pytanie zadają sobie wszyscy, którzy stoją w obliczu zakupu nowego mieszkania, lub Ci, którzy planują generalny remont. Pytania rodzą dylematy w zakresie designu, wygody, estetyki i praktyczności wykorzystania tej przestrzeni. Kuchnia i aneks to pomieszczenia o zupełnie innym charakterze i przeznaczeniu, dedykowane i wybierane przez zupełnie inne osoby, jednak każde z nich posiada swoje wady i zalety.
Serce domu
Kuchnia to specyficzne i wyjątkowe miejsce w każdym domu. Na myśl o niej robi się nam ciepło na sercu i w żołądku. Kuchnia to teatr smaków, kolorów, zapachów, które przyprawiają o zawrót głowy każdego smakosza. Drzwi do niej są niczym bramy do zupełnie innego świata, świata wyobraźni i cudownych doznań. Co wam przychodzi na myśl wspominając dzieciństwo? Czy nie kuchnia mamy i babci, której aromat odtwarzamy w wyobraźni niemalże czując ich smak? W tym specjalnym pomieszczeniu wiele się dzieje – integruje się rodzina i przyjaciele, mają tu miejsce przeróżne dyskusje na tematy bardzo ważne i te zupełnie błahe. Wszystkie te ciepłe wspomnienia, krążą właśnie wokół kuchni. Nieważne czy mała, czy duża, nowa czy stara, kuchnia to serce domu, które go ożywia i nadaje smak.
Współczesny styl
Architektoniczno-kuchennym znakiem naszych czasów jest aneks kuchenny. Wiecie, dlaczego? To mieszkaniowa odpowiedź na nasze potrzeby i współczesny, szybki styl życia, jaki prowadzimy. Ilość godzin, jakie spędzamy w pracy, poza domem i pęd, w jakim żyjemy powoduje, że coraz rzadziej gotujemy we własnym mieszkaniu. Częściej jemy w biegu “na mieście”. Z tego punktu widzenia aneks kuchenny jest bardziej praktyczny – oszczędza przestrzeń mieszkalną wykorzystując konieczne minimum.
” Świetnie zaprojektowana, otwarta na salon przestrzeń kuchenna – to model nowoczesnego designu wnętrz, odpowiadająca na potrzeby współczesnego człowieka.” – komentuje Jakub Orski, pracownik wrocławskiego dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A..
Kuchnia została zdegradowana do kilku szafek i najpotrzebniejszego sprzętu kuchennego, w którym najbardziej pożądany jest design. Z uwagi na wysokie ceny mieszkań zapotrzebowanie na mniejsze mieszkania w mieście wciąż rośnie, a sposobem na poczucie w nich większego komfortu i optyczne powiększenie przestrzeni jest ich otwieranie. Takie rozwiązania są bardziej praktyczne dla zapracowanych miastowych, którzy nie potrzebują w pełni funkcyjnej kuchni, ponieważ nie mają czasu na gotowanie. Wówczas wystarczy kilka szafek i czajnik elektryczny.
Królestwo smaków
Jednak to na myśl o zamkniętej kuchni wyobrażamy sobie nasze własne „królestwo smaków” – niczym laboratorium alchemika, gdzie każdy przedmiot pachnie i przywołuje ulubione aromaty. Zamknięcie tej przestrzeni powoduje stworzenie odrębnego, niemalże magicznego miejsca, w którym odtwarzamy i tworzymy nowe połączenia smaków. Dla wielu kuchnia to strefa relaksu, zamykamy się w naszej sferze doznań kulinarnych i tworzymy. Przykładem inwestycji, która zaprojektowana jest według nowoczesnych standardów i zawiera moduł kuchni oddzielnej jest Zielone Śródmieście, wrocławskiego dewelopera WPBM Mój Dom S.A. Kuchnia zamknięta w czterech ścianach jest lepszym rozwiązaniem dla tych, którzy są tak zabiegani, że nie mają czasu na porządki. Wówczas stertę brudnych naczyń po prostu zamykamy za drzwiami, a gości kierujemy do czystego salonu i gotowe, nie ma czego się wstydzić.
Właściciel aneksu w sytuacji zjawienia się nieplanowanych gości, miałby problem – brudne garnki i naczynia nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale i nie najlepiej pachną. Przy otwartej na salon przestrzeni nie ma szans na kamuflaż kuchennego nieporządku. W kontekście hałasów kuchnia zamknięta odnosi zwycięstwo nad otwartym aneksem. Posiadając drzwi do kuchni możemy je zamknąć, a odgłosy kucharzenia nie rozprzestrzeniają się po mieszkaniu. Kolejnym atutem odizolowanej przestrzeni kuchennej jest bezpieczeństwo dzieci, kiedy to po zamknięciu drzwi możemy uchronić je przed wieloma niebezpieczeństwami tj. poparzenie. Inaczej jest w przypadku aneksu, gdzie gotowanie i towarzyszące mu pogłosy oraz zapachy mogą znacznie przeszkadzać innym domownikom.
Aneks możliwości
Aneks kuchenny to część salonu, zatem jego aranżacja powinna współgrać z designem jego wnętrza. To nowoczesne kuchenne rozwiązanie będzie też wygodniejszym i praktyczniejszym dla rodziców, którzy mają małe dzieci. Rodzic malucha, który jeszcze nie chodzi, a raczej pełza, będzie miał większy komfort korzystania z otwartej przestrzeni, dzięki której będzie mógł w tym samym czasie mieć oko na brzdąca i przygotowywać domowe posiłki. W zamkniętej kuchni mamy większe możliwości niezależnej aranżacji wnętrz, nie musi być ona spójna z innymi pomieszczeniami domu. Ale zamknięta przestrzeń ma też swoje minusy tj. odizolowanie od reszty domowników. Aneks kuchenny jest świetnym miejscem do wspólnego gotowania z zaproszonymi gośćmi, czy rodziną. Otwarta przestrzeń stwarza ku temu bardziej komfortowe warunki – wystarczy wyciągnąć rękę i już się jest w salonie. Dzisiejsza gospodyni domu, nie spędza godzin nad przygotowaniem poczęstunku na domową prywatkę. Obecnie przyjaciele i gospodarze często wspólnie przygotowują przekąski i staje się to częścią atrakcji wieczoru.
Najważniejsze dla mnie
Decyzja o aneksie lub zamkniętej kuchni nie należy do najłatwiejszych. Musimy, bowiem gruntownie przemyśleć, co jest dla nas najważniejsze pod wieloma względami. To bardzo ważne, by ustalić priorytety i podjąć najlepszą dla nas decyzję w sprawie przestrzeni kuchennej. Dla jednych zamknięta kuchnia będzie idealnym rozwiązaniem, dla innych aneks. Badania KRN-u przedstawiają wyniki ankiety, która miała odpowiedzieć na pytanie, jaki układ kuchni preferują ich czytelnicy. Większość, bo 60% respondentów opowiedziała się za kuchnią oddzielną, ale ta niewielka przewaga jest tylko potwierdzeniem, że potrzeby ludzi są bardzo zróżnicowane.
Jeśli lubicie spędzać swój wolny czas w kuchni to odpowiedzcie sobie na pytanie, co sprawia, że czujecie się tam komfortowo? Wysokie ceny mieszkań determinują decyzję nabywców nieruchomości do kupowania mniejszych mieszkań, które projektowane są tak by maksymalnie wykorzystać swoją przestrzeń i nie zamykać jej w małych pomieszczeniach. Może być tak, że będziecie nieszczęśliwi na 100 m2, a dobrze przemyślane 20 m2 będzie waszym miejscem „the best of the best”. Dobierzmy, zatem rodzaj przestrzeni kuchennej do naszego stylu życia i własnej wygody, każdy z nas ma, bowiem inne priorytety i inne potrzeby.