ATAL komercjalizuje pierwszy biurowiec!

ATAL SA wybrał Knight Frank na agenta wyłącznego odpowiedzialnego za komercjalizację biurowca Krakowska 35 we Wrocławiu. Jednocześnie powierzył firmie doradczej zarządzanie budynkiem. Obiekt o powierzchni 13 500 m kw. będzie oddany do użytku w I kw. 2021. Biurowiec zdobył certyfikat BREEAM Very Good dla Design Stage.

„Jesteśmy deweloperem o ugruntowanej pozycji, chcąc wykorzystać pełen potencjał naszych gruntów, zdecydowaliśmy się rozszerzyć działalność o segment biurowy. W tym celu zawieramy partnerstwo z Knight Frank, doświadczonym agentem na rynku komercyjnym. Jesteśmy przekonani, że dzięki współpracy nasz wrocławski projekt szybko znajdzie najemców, a profesjonalny podmiot w pełni zadba o najwyższy poziom usług” – powiedziała Angelika Kliś, Dyrektor Zarządzająca ds. sprzedaży i marketingu.

„Cieszymy się, że firma ATAL zaufała nam i powierzyła zarówno komercjalizację, jak i zarządzanie nieruchomością. Na początku skupimy się na sprawnym pozyskaniu najemców, a biorąc pod uwagę lokalizację i benefity wierzymy, że firmy rozważające relokację, chętnie wybiorą nowy biurowiec. Przy takim rozwiązaniu łatwiej zadbać o najemców i przekonać kolejne firmy do wynajęcia przestrzeni w tym budynku. Liczymy na owocną współpracę zarówno z właścicielem, jak i przyszłymi najemcami” powiedziała Anna Patrzyk-Sperzyńska, Leasing Manager w Knight Frank

Krakowska 35 to część inwestycji ATAL Business Centers, dedykowana klientom poszukującym nowoczesnych przestrzeni biurowych w otoczeniu terenów zielonych. Krakowska 35 oferuje łącznie ok. 13 500 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Biurowiec składać się będzie z sześciu kondygnacji naziemnych oraz jednej podziemnej. Powierzchnia wzorcowego piętra wynosi ok. 2 300 mkw., co daje możliwość zaaranżowania powierzchni nawet dla czterech firm. Budynek będzie posiadać dwukondygnacyjne, reprezentacyjne lobby oraz pięć szybkobieżnych wind. Prowadzić do niego będą dwie drogi wjazdowe od ul. Krakowskiej. Co więcej, zaplanowano również szatnie oraz łazienki dla rowerzystów.

Kondygnacje biurowe zaprojektowane zostały jako przestrzenie typu open space, z optymalnym dostępem do światła dziennego. Przyszli najemcy będą mieli możliwość elastycznego dostosowania ich do własnych potrzeb, tworząc ergonomiczne miejsca pracy, eleganckie gabinety czy sale konferencyjne.

Inwestycja zlokalizowana jest przy ulicy Krakowskiej, w dynamicznie rozwijającej się południowej części Wrocławia. W pobliżu budynku biurowego znajdują się przystanki autobusowe i tramwajowe. Tak rozbudowana infrastruktura, wraz z bezpośrednim dostępem do Śródmiejskiej Obwodnicy Wrocławia zapewnia możliwość łatwego poruszania się zarówno samochodem, jak i komunikacją publiczną. Ponadto do inwestycji Krakowska 35 prowadzą bezpośrednio ścieżki rowerowe z licznych dzielnic Wrocławia, w tym z Krzyków, Biskupina, Sępolna czy Starego Miasta.

Planowany termin oddania do użytkowania biurowca Krakowska 35 to I kwartał 2021 roku. Za projekt inwestycji odpowiedzialne jest biuro projektowe Kuryłowicz & Asscoiates.

Spółka ATAL Development GmbH – w której ATAL posiada 49%, udziałów, a Juroszek Investments Sp. z o.o. 51% udziałów – zawarła warunkową umowę nabycia gruntu pod budownictwo mieszkaniowe dla inwestycji wieloetapowej znajdującej się na terenie Drezna. Umowa zakupu o wartości 44,25 mln EUR będzie realizowana etapami, a całkowite zamknięcie transakcji przewidziane jest na 15 stycznia 2020 roku.

ATAL od stycznia do września 2019 roku zakontraktował 2305 mieszkań, co oznacza wzrost o ponad 29% rok do roku. Spółka zakłada, że w całym 2019 roku liczba podpisanych umów deweloperskich wyniesie ok. 3 tys.

W pierwszym półroczu 2019 roku ATAL nabył grunty inwestycyjne w Warszawie, Gdańsku, Łodzi oraz Poznaniu. Łączny koszt zakupu nowych działek to ok. 76 mln zł, w przeliczeniu na 1 mkw. PUM to jedynie 537 złotych. Tereny pozwolą na realizację ponad 142 tys. mkw. PUM, czyli ok. 2500 lokali. Obecny bank ziemi spółki w pełni zabezpiecza plany inwestycyjne na najbliższe lata.

ATAL po wydaniu 920 lokali w pierwszej połowie 2019 roku wygenerował skonsolidowane przychody na poziomie 350,6 mln zł. W tym okresie sprawozdawczym wynik netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 57,9 mln zł.

ATAL jest spółką dywidendową. W 2016 roku została wypłacona dywidenda w wysokości 0,61 zł na akcję, co łącznie dało kwotę 23,6 mln . Dywidenda wyniosła wówczas 50% zysku netto z 2015 roku. W 2017 roku ATAL wypłacił akcjonariuszom 1,68 zł na akcję, czyli ok. 65 mln zł – co stanowiło 70% zysku netto z 2016 roku. W 2018 roku spółka wypłaciła akcjonariuszom 137 mln zł (3,54 zł na akcję), czyli 80% zysku jednostki dominującej z 2017 roku. W 2019 roku spółka wypłaciła akcjonariuszom 182 mln zł (4,70 zł na akcję), czyli 100% zysku netto z 2018 roku.