Projektowanie mieszkań z myślą o najmłodszych domownikach.

W 2015 roku na jedno gospodarstwo domowe przypadało średnio 2,72 osoby. Obecnie najpopularniejszy model rodziny to 2+1. Wymusił on rewolucję w podejściu do projektowania budynków wielorodzinnych. Dziś osiedla mieszkaniowe mają zapewniać nie tylko maksymalne bezpieczeństwo i komfort, lecz także oferować atrakcyjne możliwości spędzania wolnego czasu. Jakie rozwiązania stosują deweloperzy, by ułatwić i urozmaicić życie rodzinom z dziećmi?

Inwestycja w przyszłość
Polacy najchętniej kupują mieszkania o średniej wielkości. Według danych GUS, w 2014 roku średni metraż polskiego lokum wynosił 73,4 m2. Wśród miast wojewódzkich pierwsze miejsce zajął Wrocław – z wynikiem 70,5 m2. Decyzja o nabyciu własnego M to nie tylko myślenie o chwili obecnej, ale w dużym stopniu podejmowanie działań, które zaprocentują i zagwarantują komfort życia w przyszłości. Młode małżeństwa często decydują się na 2 lub 3 pokoje. Choć wizja powiększenia rodziny może zdawać się odległa, mieszkanie to inwestycja na lata i warto pomyśleć o dalszych planach.

Wygoda użytkowania
Deweloperzy stale dostosowują swoje projekty do zmieniających się potrzeb społeczeństwa i modelu rodziny. W budynkach montowane są cichobieżne windy, w których bez trudu zmieści się wózek dziecięcy. Przeważają niskie zabudowy, stąd w razie awarii prądu komunikacja w budynku nie stanowi większego problemu.

W mieszkaniach coraz częściej aranżuje się otwarte kuchnie, to poniekąd odpowiedź na szybki styl życia współczesnego społeczeństwa. Dziś gospodarze domu gotują relatywnie mniej niż dawniej. Ludzie pracują dłużej, zatem posiłki spożywają na mieście podczas przerwy w pracy. Aneks kuchenny to dobry sposób, by nawet podczas przygotowywania posiłku mieć pod czujnym okiem dziecko, które bawi się w salonie lub ogląda bajki. Rozwiązanie to daje również możliwość obserwacji, czy pociecha nie sięga po niebezpieczne przedmioty, podczas kiedy my zajmujemy się czymś w części kuchennej.

Charakterystyczne dla nowych budynków wielorodzinnych są duże okna, które zapewniają dobre nasłonecznienie w pomieszczeniach. To z kolei gwarantuje lepsze samopoczucie i komfort. Dzieci mają dużo światła dziennego przy odrabianiu lekcji. Nie mniej ważna jest obecność przestronnych balkonów, na których można urządzać spotkania dla rodziny czy przyjaciół.

Wysoki poziom bezpieczeństwa
Coraz chętniej kupujący mieszkania wybierają tereny w centrum miast zamiast na ich obrzeżach. Niewielka odległość do sklepów, szkół i przedszkoli jest niewątpliwie zaletą. Położenie nieopodal terenów rekreacyjnych daje możliwość spędzenia wolnego czasu na łonie natury pośród wielu atrakcji oferowanych przez miasto. Przykładem inwestycji zlokalizowanej niedaleko bulwarów i łąk jest Zielone Śródmieście wrocławskiego dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A. Osiedle jest usytuowane 200 m od terenów spacerowych Odry, blisko Parku Tołpy (ok. 1 km.), a także Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Strzeżone osiedla gwarantują bezpieczeństwo. Nie ma obawy, by pozwolić dzieciom bawić się na podwórku. Dookoła zabudowań powstają liczne place zabaw i tereny zielone, na których można spędzać czas z rodziną, uprawiać sport i spacerować z pupilami. Dostępne są także podziemne miejsca parkingowe i pomieszczenia na przechowywanie rowerów.

Ekonomiczne i kompleksowe
Niewątpliwie ważne jest, by mieszkanie było ekonomiczne. W tym celu deweloperzy decydują się na energooszczędne rozwiązania, co w perspektywie kilku lat pozwoli zaoszczędzić pieniądze. Osiedle położone w pobliżu głównych linii autobusowych i tramwajowych pozwala na rezygnację z jazdy samochodem na rzecz poruszania się środkami komunikacji publicznej. To nie tylko troska o ekologię, lecz także niższe koszty życia w mieście.
Obecnie mieszkanie nierzadko spełnia funkcję biura, a osiedle ma zapewniać możliwość zawierania nowych znajomości i aktywnego spędzania wolnego czasu. Przy wyborze własnego M należy myśleć kompleksowo, odpowiedzieć sobie na strategiczne pytania, np. czy planujemy założenie rodziny, czy wykonujemy pracę zdalną w domu, czy będziemy umawiać spotkania z klientami w domu – radzi Emil Basta doradca sprzedaży WPBM „Mój Dom” S.A.

Coraz częściej osiedla tworzą samowystarczalne tereny, oferujące miejsca spotkań, trasy do joggingu, przedszkola, sklepy i lokale gastronomiczne. Wkrótce deweloperzy prawdopodobnie będą musieli stawić czoła kolejnym wyzwaniom, które narzucą zmiany w strukturze społeczeństwa.