Ogrody zimowe – niewykorzystany potencjał

Ogrody zimowe często kojarzą się ze szklanymi wykuszami, werandami wkomponowanymi w jednorodzinne domki lub partery willi. Deweloperzy postanowili wykorzystać te pozytywne konotacje, przenosząc poniekąd ich klimat do swoich inwestycji wielorodzinnych, budowanych z myślą o nowych trendach dla współczesnych ludzi. W tych kameralnych inwestycjach, które kojarzyć się mają z podmiejskim zaciszem – bliskością z naturą, ciszą i swobodą, coraz częściej mają zastosowanie ogrody zimowe do stworzenia tej pożądanej atmosfery.

Nowe trendy

Styl życia współczesnych mieszkańców miast kreuje poniekąd nowe trendy w budownictwie deweloperskim i lokali mieszkalnych. Slow food, slow live to wytyczne, którymi kierują się dzisiejsi kupujący nowe mieszkania w centrach większych metropolii, czyli tam, gdzie nowoczesnych kompleksów mieszkaniowych powstaje obecnie coraz więcej. Dziś chęć życia w centrum nie oznacza tolerancji zgiełku i szybkiego tempa, mieszkania w monumentalnych budowlach, pracy w wielkich drapaczach chmur itp. Potrzeba życia w ośrodkach miejskich podyktowana jest intensywnym stylem życia ludzi i czerpania z bogatej oferty kulturalno-rozrywkowo-edukacyjnej metropolii. Jednocześnie ludziom z miasta zależy na znalezieniu miejsc przyjaznych ich naturze i odpowiadających zainteresowaniom. Intensywna praca, często po godzinach, szybkie tempo życia powodują, że dom staje się jedynym miejscem wytchnienia. Stąd coraz to ciekawsze i oryginalniejsze kameralne pomysły architektów i urbanistów na planowanie przestrzeni wspólnych i mieszkaniowych w mieście. Duże i puste nie jest przyjazne, dlatego też nowe koncepcje architektoniczne są „gościnne”, zapraszające do wejścia, zamieszkania i spędzenia wolnego czasu.

Na Zachodzie bez zmian

Zachodni styl życia szybko dociera do Polski. Podróżujemy, kształcimy się tam, zakładamy rodzinę i sami niejednokrotnie mieszkamy tymczasowo w krajach wysoko rozwiniętych. Obserwujemy tamtejszy styl życia ludzi, architekturę i wszelkie prospołeczne inicjatywy i rozwiązania. Deweloperzy, chcąc dopasować ofertę do kupujących, nie mogą nie uwzględniać w swoich planach zachodzących zmian społecznych, które właśnie się dokonują. Tworzą zatem kameralne i ekologiczne osiedla, bogate w zieleń oraz inwestycje zaprojektowane według najnowszych trendów zabudowy wielorodzinnej. To tworzy idealne warunki do planowania przestronnych tarasów i ogrodów zimowych, za szybami których rozpościerają się piękne widoki przyrody. Dokładnie takie warunki stwarza dla swoich mieszkańców wrocławska inwestycja Kępa Staromiejska, dewelopera WPBM Mój Dom S.A., która zlokalizowana jest w otoczeniu zielonych terenów, skąd blisko jednocześnie do parków i centrum miasta. – Lokalizacja inwestycji to jeden z ważniejszych czynników, które biorą pod uwagę klienci przy wyborze wymarzonego mieszkania –komentuje Jakub Orski – pracownik WPBM Mój Dom S.A.

Nowe ogrody

Dziś ogrody zimowe wzbogacają ofertę rynku deweloperskiego w inwestycjach wielorodzinnych. Kupujący mogą znaleźć lokale, które zamiast tradycyjnego tarasu, balkonu czy loggi wyposażone są w ogrody zimowe. Ten rodzaj przestrzeni to swego rodzaju szklany wykusz dodający danemu miejscu oryginalności. Ogrody zimowe mogą służyć swoim właścicielom na wiele sposobów. To dość nowa konwencja w Polsce, która wykorzystywana jest do tworzenia planów nowoczesnych osiedli mieszkaniowych, które zgodne są z najnowszymi tendencjami tworzenia osiedli ekologiczno-ergonomicznych. Dzięki przeszkleniu mieszkanie zyskuje naturalne światło, miejsce jakby „poza mieszkaniem”, w którym nie straszna żadna pogoda, a widoki można podziwiać z pierwszego rzędu. To również atuty czysto ergonomiczne – zagospodarowanie takiego ogrodu zimowego naturalną roślinnością daje wiele korzyści, takich jak chłód czy wygłuszanie hałasu z zewnątrz, o walorach estetycznych nie wspominając.

Ogrody zimowe najczęściej wykorzystywane są jako zaciszne miejsca w otoczeniu naturalnych roślin i widoków przyrody zza szyby. Mogą służyć jako domowy ogród, pełen ziół i kwiatów, kolorowych warzyw, które ogrzane naturalnym słońcem będą mogły uzupełniać naszą spiżarnię, ale możliwości wykorzystania tej przestrzeni jest znacznie więcej. Takie przeszklone miejsca stwarzają nie tylko imponujące wrażenia wzrokowe, lecz są także świetnym rozwiązaniem na przedłużenie salonu czy zagospodarowania jadalni lub domowego biura. Wówczas stają się one dodatkową powierzchnią, która dopełnia całe mieszkanie.

W ofertach nowych nieruchomości wciąż jeszcze niewiele takich oryginalnych propozycji zastosowań zimowych ogrodów, dzięki którym z powierzchni tarasowych można by korzystać przez cały rok, ciesząc się tym samym z pięknych widoków w cieple domowego ogniska. Istotne jest jednak, że ogrody zimowe stają się coraz częściej modnym dodatkiem do współczesnych inwestycji i stanowią one duży atut dla kupujących. Ciekawe projekty architektoniczne są przyszłością dla zdrowych i pięknych miast oraz mieszkań na miarę współczesnych potrzeb ich mieszkańców.