Mieszkanie pod wynajem – czy warto w nie zainwestować?

Lokale zakupione z myślą o ich późniejszym wynajmie stają się coraz częściej alternatywą do inwestycji kapitału, bądź rozwiązaniem na zgromadzenie funduszy na emeryturę. Ta metoda lokowania pieniędzy może być bardzo dobrym rozwiązaniem, jednak należy dokładnie przemyśleć ewentualne zagrożenia – wahania rynku, problemy z lokatorami, własna płynność finansowa oraz inflacja. Czy tego typu inwestycje są opłacalne? Jakie lokalizacje są najlepsze? Które lokale są pożądane?

Popularność ulokowania kapitału w nieruchomościach wzrasta, ponieważ zysk z takiej inwestycji może przewyższyć to, co oferują im banki w przypadku kont oszczędnościowych czy bezpiecznych depozytów. Średnio na lokacie bankowej można zarobić około 2% w skali roku*. Dla siedmiu największych polskich metropolii, w tym Wrocławia, średnia zwrotu netto z wynajmu mieszkań wynosi ok. 4,3 procent – wynika z badań firm Domiporta.pl i Home Broker. Z raportu wynika, że najlepszymi punktami na mapie Polski, w których warto kupić nieruchomość pod wynajem, jest Warszawa, Wrocław i Gdańsk. Tam rentowność inwestycji może być bardzo wysoka. We wspomnianych miastach odnotowuje się największy popyt na lokale tego rodzaju, a ceny najmu są znacznie wyższe, niż w pozostałych lokalizacjach. We Wrocławiu zwrot z projektu inwestycyjnego w nieruchomości pod wynajem może osiągnąć nawet 4,71 proc. w skali roku.

Jaką lokalizację wybrać?
Kluczem do osiągnięcia celu finansowego z tego rodzaju inwestycji jest m.in. dobra lokalizacja zakupionej posiadłości. Najatrakcyjniejsze lokalizacje takich lokali wg otodom.pl to centrum miasta i miejsca położone w niedalekiej odległości od węzła komunikacyjnego. Teren sąsiadujący z wybranym budynkiem ma kluczowe znaczenie – bliskość do uczelni, parków biznesu czy terenów zielonych, będą dodatkowym atutem nowej własności.

Pierwszym krokiem przy podejmowaniu decyzji o lokalizacji kompleksu mieszkaniowego, będzie określenie miejscowości, w której chcemy zakupić dany lokal. Najbardziej opłacalne są duże metropolie. To właśnie w nich znajdują się uczelnie i siedziby największych międzynarodowych korporacji, które stanowią grupę potencjalnych najemców. Kolejnym krokiem jest określenie dzielnicy. Tu należny odpowiedzieć sobie na pytanie, komu będziemy chcieli wynajmować nasz lokal? Zupełnie inne usytuowanie nieruchomości preferują studenci, rodziny z dziećmi czy niezależni single. Dla rodziny z dziećmi większe znaczenie od szybkiego dojazdu do pracy, będą miały takie czynniki jak spokojna i bezpieczna dzielnica, bliskość parków, szkół, przedszkoli czy centrum handlowego z kinem. Przykładem kompleksu mieszkaniowego, który odpowiada na potrzeby tego segmentu klientów, jest Słoneczny Zakątek wrocławskiego dewelopera WPBM Mój Dom S.A. Umiejscowiony jest on we wrocławskiej dzielnicy Krzyki. Teren nieruchomości usytuowany jest w sąsiedztwie Parku Klecińskiego, w spokojnej okolicy, niedaleko Bielan Wrocławskich, gdzie znajduje się kompleks wielu sklepów oraz kino.

Kupujący najczęściej wybierają nieruchomości położone w niedalekiej odległości od swojego miejsca zamieszania. Ułatwia to bowiem zarządzanie nieruchomością i daje poczucie większej kontroli nad inwestycją. Rozeznanie w zakresie planów rozbudowy infrastruktury danego osiedla i dzielnicy jest bardzo ważne. Taka wiedza jest bardzo przydatna, by nie dać się zaskoczyć, nową zabudową, która zaburzyć może atrakcyjność naszej inwestycji. Za przykład może posłużyć tu droga szybkiego ruchu, która spalinami i hałasem może skutecznie odstraszyć zainteresowanych najemców.

Pożądany metraż mieszkania
Zdecydowanie najbardziej pożądanymi przez najemców są mieszkania dwu- i trzypokojowe do 60 mkw. (dane serwisu otodom.pl). Ten model ma największy stosunek ceny wynajmu do kosztów zakupu nieruchomości. Mieszkania te są atrakcyjne w kontekście późniejszej sprzedaży, jest na nie znacznie większy popyt, niż na pozostałe nieruchomości. Lokale dwupokojowe decydują się najczęściej wynajmować studenci, single i rodziny bezdzietne. Trzypokojowe mieszkania są atrakcyjne dla rodzin w modelach 2+1, 2+2, 2+3. Wybór metrażu jest istotny w odniesieniu do potencjalnych klientów i popytu lokali na rynku.

Rynek pierwotny czy wtórny?
Stan i wiek kupowanej nieruchomości jest bardzo ważny, zwłaszcza jeśli planujemy inwestycje na ok. 30 lat. Dlatego, jeśli myślimy o nieruchomości jako inwestycji kapitału w perspektywie wieloletniej, zastanówmy się nad rynkiem pierwotnym lub nad kilkuletnimi budynkami. Rynek wtórny jest odpowiedni dla inwestorów, którzy myślą o krótkiej, ale opłacalnej inwestycji. Jest on konkurencyjny, bo historyczne zabudowania często zlokalizowane są w centrum miasta, a to oznacza wysokie ceny najmu. Czasami warto poradzić się eksperta, który profesjonalnie oceni stan budynku i wówczas oszacujemy, czy nasza inwestycja się opłaci.

Idealnie mieszkanie pod wynajem
Podsumowując wszystkie zebrane dane, idealnym mieszkaniem pod wynajem, które zapewni nam zwrot z z inwestycji i obecność lokatorów, będzie zlokalizowane w dużym mieście, położone w jego centrum lub w dzielnicy dobrze skomunikowanej z miastem (bądź takiej, której plan zagospodarowania terenu przewiduje rozwój komunikacyjny). Mieszkania cieszące się największym popytem w zakresie najmu to lokale dwu- i trzypokojowe. Kawalerki i większe niż trzypokojowe mieszkania trudniej wynająć i sprzedać. Jeśli planujemy długotrwałą inwestycję, lepiej zdecydować się na stosunkowe młode osiedla. Kiedy decydujemy się na inwestycję kilkuletnią, warto pomyśleć o rynku wtórnym, gdzie mieszkania najczęściej położone są blisko centrum i są lepiej skomunikowane z miastem.

Inwestycja kapitału w mieszkanie pod najem może być bardzo dobrym kierunkiem zarobkowym, pod warunkiem sumiennej analizy rynku w perspektywie długofalowej. Warto rozważyć kilka istotnych kwestii, takich jak lokalizacja, wielkość mieszkania, stan budynku i plan zagospodarowania przestrzennego w wieloletniej perspektywie. Wymienione czynniki bezpośrednio przełożą się na atrakcyjność tego lokum, jego cenę i późniejszą wartość całego projektu inwestycyjnego. Analiza bieżącej sytuacji na rynku, prognozy branży, sytuacja gospodarcza kraju oraz własnego zabezpieczenia finansowego i inflacji, pozwoli lepiej oszacować ryzyko inwestycji i zapobiec ewentualnym stratom.